Laureáti 2024
Kategorie ZŠ
Johanky talíře – Poison plates I Bechyně (Jihočeský kraj)
Třináctiletá Johanka Kabátová z Bechyně se rozhodla vyrovnat s kritikou na svůj vzhled, a proto své zážitky s komentáři ztvárnila umělecky. Umístila je na keramický talíř, který nejenže funguje jako jídelní nádoba, ale i jako terapeutická pomůcka. Johanka doufá, že konfrontací s vlastními nejistotami přiměje kritiku, aby ztratila na své síle.
Porotě se na Johančině projektu líbí jeho zajímavé a originální zpracování. Věnuje se velice aktuálnímu tématu stigmatizace a otevírá tak k němu důležitou a potřebnou diskuzi. Její autentičnost pak slouží jako vzor pro ostatní. Autorka aktivně hledá cesty, jak s problémem pracovat a jak ho řešit. Kromě toho, že projekt oslovuje svojí estetičností a výtvarnou stránkou, dokáže velmi citlivě popsat pocity spojené s daným tématem, což je významné zejména v „citlivém“ věku nejmladší generace.
Kategorie SŠ, Cena veřejnosti
Mládežnická rada Karviná I Karviná (Moravskoslezský kraj)
Volné uskupení aktivních studentů a studentek z města Karviná má jasný cíl: dát příležitost mladým lidem ve městě k seberealizaci a k uskutečňování různorodých projektů. Organizují vlastní akce pro karvinskou veřejnost nebo se dalšími aktivitami zapojují do projektů města. V poslední době je čím dál více trápí environmentální problematika, na kterou se chtějí v budoucích letech více zaměřit.
Porotě se na projektu líbí velká aktivita a zapálení tolika mladých lidí v místě, kde žijí. Oceňuje nejen, že společně spolupracují napříč několika místními školami, ale i jejich zapojení do dalších tuzemských či zahraničních projektů. Mají široký záběr, pořádají úklidové akce, charitativní sbírky či nejrůznější společenské a kulturní akce pro seniory.
Kategorie do 30 let
Vychovávej s láskou I Praha
Romana Kubecová se rozhodla založit podcast zaměřený na rozhovory s lidmi, kteří si nesou nějaké trauma z dětství a nebojí se o tom mluvit. Jako pedagožka a vychovatelka v domově mládeže má s těmito těžkými tématy bohaté zkušenosti a snaží se tyto informace šířit dál prostřednictvím sociálních sítí. Cílem projektu je poskytovat prostor pro sdílení osobních příběhů a vzdělávat veřejnost v psychologických aspektech výchovy.
Porota projekt vyzdvihla především díky jeho silnému zaměření na práva dětí a otevírání často tabuizovaných témat, jako je domácí násilí nebo život s drogově závislým rodičem. Moderátorka dává svým hostům hlas a její profesionální a citlivý přístup umožňuje obětem v bezpečném prostředí sdílet své příběhy. Zároveň je to způsob, který jim může pomoci vyrovnat se s traumaty a lépe přijmout jejich složitou minulost.
Cena v Environmentální kategorii
Již po páté jsme také udělili cenu za nejlepší projekt v oblasti ochrany životního prostředí. Letos cenu získal projekt VEDU clothing, za lterým stojí Veronika Dušková. Ta se snaží šířit povědomí o problematice rychlé módy a nabízí návody na opravy oděvů jako alternativu k masovému konzumu. Jeho tvůrkyně skrze sociální sítě motivuje lidi k udržitelnějšímu životu a o problematice rychlé módy přednáší i na školách. Sama se také věnuje tvorbě oblečení, kdy využívá takzvané odpadní materiály nebo upcykluje oblečení z druhé ruky. Porota zejména ocenila hluboký záběr projektu, který atraktivním způsobem odkrývá obrovský dopad na životní prostředí, který textilní průmysl skýtá.
Zvláštní uznání Člověka v tísni
Držitelkou letošní Ceny Gratias Tibi za výrazný lidskoprávní počin je neprávem vězněná mladá novinářka z Kyrgyzstánu Aike Beishekeyeva, která ocenění získala za oddanost investigativní žurnalistice a touhu objasňovat endemickou korupci a nekalé praktiky ve své zemi. V současné době spolu s dalšími třemi novináři z redakce Temirov Live a Ayt Ayt Dese čeká na trest ve vazební věznici, hrozí jí až 8 let vězení. Ocenění za ni na místě převzal kyrgyzský obránce lidských práv a investigativní novinář Bolot Temirov.
Všem laureátům i finalistům moc gratulujeme. Vítězové byli vyhlášeni 26. září v kulturním centru Vzlet.