Cenu Gratias Tibi 2018 získaly tyto projekty:
Kategorie základní školy
Děti z Dětského domova se školou v Chrudimi sběrem papíru získaly finanční prostředky na pomoc handicapovaným trojčatům Koláčkovým. Poté se s trojčaty seznámily osobně v rámci pravidelného komunitního setkání. To pro ně bylo odměnou a zároveň jim přineslo mnoho nového poznání.
Porota ocenila především empatii dětí a schopnost projevit solidaritu. Za důležité považuje upozornění na skutečnost, že ve společnosti žijí lidé se specifickými potřebami a je nutné se do jejich situace vcítit a podpořit je vlastní aktivitou. Organizace celé akce je navíc náročný počin, na jehož přípravu musely děti vynaložit velké úsilí. Jedná se také o akci, která není jednorázovou, ale opakuje se.
Kategorie střední školy a Cena České televize
Studenti jazykového gymnázia ve Frýdlantu nad Ostravicí považují za důležité a potřebné bojovat proti předsudkům spojeným s barvou kůže či zemí původu. Na jejich škole působí řada zahraničních vyučujících a studenti sami vyjíždějí pomáhat do zahraničí. Právě tyto své vlastní zkušenosti se rozhodli předávat mladším žákům v Moravskoslezském kraji. Ve workshopech pro žáky 1. stupně základních škol využívají kreativní výtvarné metody inspirované Angelicou Dass.
Porota ocenila, že se jedná o autentický projekt, který řeší téma velmi společensky aktuální. Vše se děje neotřelou metodou. Porota také ocenila, spolupráci starších studentů s mladšími žáky a fakt, že studenti pořádají inspirativní akce i pro vyučující. Iniciativa navíc vznikla na malém městě, kde je diskuze o předsudcích velmi potřebná.
Kategorie do 30 let
Studenti vysokých škol pořádají interaktivní vzdělávací workshopy a hry. Rozhodli se tímto způsobem doplnit výuku na středních školách a zároveň zvýšit zájem žáků o veřejné dění. Mezi tématy workshopů, které nabízí, je například rozlišování dezinformací v médiích nebo vztahy mezi státy EU.
Porota na projektu ocenila především fakt, že vysokoškoláci z různých studentských spolků napříč celou republikou mají ambici pomáhat středoškolákům, a to neotřelou formou hravých workshopů. Obdivuhodné je také množství mladých lidí, které se do projektu rozhodlo zapojit, a kvalita pořádaných workshopů. Přesto si projekt dokázal udržet lidský rozměr a má velký potenciál rozvoje do budoucna.
Cena Nadace O2 za přínos ve vzdělávání
Kampaň, která se původně zrodila díky školnímu muzikálu, vyzývá lidi, aby se nebáli mluvit o tom, jak se cítí. Fotky židlí uveřejňované v průběhu kampaně symbolicky vyjadřují ochotu pomoci tomu, kdo si zrovna potřebuje sednout, protože prochází těžkým obdobím. Studenti navíc povzbuzují další mladé lidi z celé České republiky, aby vymysleli vlastní projekt upozorňující na duševní zdraví a destigmatizaci duševních nemocí.
Komise ocenila přesah projektu, kdy se z jedné školní aktivity stala postupně celorepubliková kampaň. Kladně hodnotí vyzdvihnutí tématu duševního onemocnění a jeho „popularizaci“, čímž přispívá k prolomení společenského tabu.
Zvláštní uznání společnosti Člověk v tísni
Valentina Botnaru
Už ve čtrnácti letech se Valentina Botnaru začala angažovat ve svém rodném městě Strășeni v Moldavsku. Pod záštitou neziskové organizace Cultura Noua se aktivně zapojila do jednání místní samosprávy. Hájila zde zájmy mladých lidí, které do té doby nebyly zohledňovány. V osmnácti letech se stala prezidentkou celé organizace. Poté, co vystudovala právo na univerzitě v Kišiněvě, připojila se k moldavské pobočce Člověka v tísni. Během čtyřletého působení založila fungující a udržitelnou síť středoškolských filmových klubů, na které navazují další komunitní akce.
Valentina se nebojí přijímat složité výzvy. Uvědomuje si, že pokud se mladí lidé sami nezačnou o svá práva starat, nikdo jiný za ně jejich názory a postoje hájit nebude. Je inspirací pro ostatní mladé lidi, které svým osobním příkladem motivuje k občanské angažovanosti. Její odhodlání a chuť do další práce chceme podpořit udělením letošního Zvláštního uznání společnosti Člověk v tísni.
Všem finalistům gratulujeme. Vítězové byli vyhlášeni 15. května v pražském kině Lucerna.
Naše díky však patří všem nominovaným jedincům a týmům za energii, kterou věnují svým projektům!