Kategorie ZŠ
Holky a kluci ze Základní školy Vápenná se aktivně začali zajímat o památné místo ve svém okolí. V průběhu tří let postupně obnovovali místa, která bývala součástí jejich obce v sudetské osadě Kamenná v Rychlebských horách. Nejprve postavili zvoničku a kovaný kříž, vyčistili pramen pitné vody a pod vedením architekta také vybudovali „útulnu“ pro kolemjdoucí turisty. K jejímu slavnostnímu otevření uspořádali vlastními silami festival s bohatým hudebním programem, kde vystoupili zejména místní umělci, ale i žáci samotní. Vytvořili tak ojedinělé místo, kde se mohou společně setkávat a předávat ostatním kus historie místa, kde žijí.
Porota vyzdvihla neuvěřitelnou samostatnost a akčnost žáků a žákyň, ale také zájem o jejich okolí a nedávnou historii. Na projektu také ocenila, že je dlouhodobý a že si žáci důkladně promysleli postup obnovy. Dohledali si informace k zaniklé osadě a zajímali se o původní obyvatele obce. Projekt má hmatatelný výsledek, přesah i mimo jejich komunitu a může být inspirací nejen pro jejich vrstevníky.
Kategorie SŠ
Názory politiků I Brno, Praha (Jihomoravský kraj)
NázoryPolitiků.cz založili v roce 2020 dva středoškoláci Vojtěch Hlavenka a Max Onderka se snahou přiblížit politiku široké veřejnosti. Formou předvolebních analýz přináší čtenářům srozumitelně názory kandidátů na různé otázky, které právě hýbou společností. Za celou dobu fungování projektu pokryli 4 volby a pomohli více než 300 000 lidí zvolit sobě nejbližší kandidáty do veřejných funkcí. Tým se za tři roky rozrostl ze dvou aktérů na 15členný tým a nyní chystá edukační hru pro školy.
Porota si velmi váží iniciativy studentů, kteří inovativní a srozumitelnou formou zpřístupňují informace o aktuální politické situaci. Zaujalo je, že s projektem začali v době, kdy ještě neměli volební právo, a přesto považovali za nezbytné porozumět politické situaci. Přispívají tak dlouhodobě k posílení politického vzdělávání nejen pro sebe, ale i pro další studenty. Porota také velmi oceňuje velký dosah do regionů. Přestože byl projekt vybrán do finále už v roce 2020, aktéři v něm pokračují a rozšiřují ho o další vzdělávací aktivity.
Kategorie do 30 let
Studenti a studentky pražských lékařských fakult se už v roce 2015 rozhodli pomáhat přímo na ulici. Následně po pěti letech založili oficiální spolek a v roli mediků vchází do reality sociálního prostředí lidí bez domova. Nebojí se vyjít ze společenských stereotypů, a naopak chodí tam, kam jiní nechtějí. Ve spolupráci se sociálními pracovníky z dalších organizací zajišťují kontinuální chod nízkoprahových ošetřoven nebo sami vyráží pravidelně do terénu, a to všechno dobrovolně, z vlastní iniciativy. Poskytovaná péče je zaměřena na základní ošetření, konzultace zdravotního stavu nebo snahu o organizaci potřebné péče. Jejich práce se zakládá především na nesoudícím přijetí a empatii.
Porota vybrala Mediky na ulici do finále za jejich nasazení a ochotu pomáhat lidem na okraji společnosti, na které se často zapomíná. Nebojí se vyjít ze své komfortní zóny, do terénu, kde je práce mnohdy obtížná až nebezpečná. Ke svým pacientům přistupují rovnocenně a zprostředkovávají jim často nedostupnou základní péči. Jejich projekt je dlouhodobý, kontinuální a aktéři u něj zůstávají i po studiu. Navíc se nezaměřují nejen na Prahu, ale své aktivity rozšířili i do dalších měst v České republice.
Cena veřejnosti
Káva od srdce I Velké Meziříčí (Vysočina kraj)
Dvě skautky Marie a Ilona z Velkého Meziříčí se před šesti lety rozhodly, že budou konat dobro. A tak se zrodil projekt Káva od srdce, který zaštítilo skautské středisko Velké Meziříčí, jehož nadšení členové a členky věnují dny ze svého volna, aby pomohli někomu, kdo pomoc potřebuje a ocení. Každoročně se také přidávají další lidé z Meziříčí, kteří třeba napečou nebo přispějí materiálem.
Víkendová kavárna má vždy jasný cíl, pomoci vybrané místní rodině, která se potýká se zdravotními obtížemi a té pak putuje celý výtěžek. Snem dívek je vykouzlit úsměvy na tvářích návštěvníků a především lidí, kterým chtějí pomoci.
Porotě se líbila vlastní iniciativa dívek, které celý projekt víkendové kavárny rozjely úplně samy. Mohou být tak příkladem ostatním vrstevníkům a vrstevnicím, ale i inspirovat své okolí. Navíc tím, že do projektu zapojují ostatní, stmelují místní komunitu, podporují udržování dobrých mezilidských vztahů a podněcují v nich zájem o lidi, kteří žijí v jejich okolí. Jejich pomoc je dlouhodobá a dobře cílená.
Cena v Environmentální kategorii
Již po čtvrté jsme také udělili cenu za nejlepší projekt v oblasti ochrany životního prostředí. Letos cenu získal projekt Czech Birder, za kterým stojí Jan Grünwald. Ten svou vášeň o přírodu projevil už v sedmi letech. Od svých 17 organizuje naučné akce pro veřejnost a sám se angažuje i v praktické ochraně přírody. Věří totiž, že nejlepší cesta je vzdělávání veřejnosti. Vede ornitologický kroužek, pořádá pravidelné procházky a výlety, píše naučné články a popularizuje přírodu na internetu i v reálném světě
Zvláštní uznání Člověka v tísni
V neposlední řadě jsme udělili Zvláštní uznání Člověka v tísni do zahraničí lidem, kteří se významně zasluhují o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů v jejich zemi. Ocenění dostala investigativní egyptská novinářka, jejíž jméno z bezpečnostních důvodů nesmí být zveřejněno.
Všem laureátům i finalistům moc gratulujeme. Vítězové byli vyhlášeni 26. září v kulturním centru Vzlet.