Cenu Gratias Tibi 2022 získaly tyto projekty:
Kategorie základní školy
Dvanáctiletá Pavla Janoušková pořádá už druhým rokem bezplatné kurzy programování, ve kterých učí nejen děti, ale i dospělé. Už od školky totiž ráda programuje a trápilo ji, že velké množství dětí, zejména dívek, se k němu během školní výuky vůbec nedostane.
Porota projekt vybrala, protože vzešel z vlastní iniciativy žákyně a měl výrazný dopad na zúčastněné učitele i žáky. Výuka programování online je skvělým příkladem neformálního vzdělávání – o to cennějším, že v roli lektorky je žákyně, která vzdělává své okolí.
Kategorie střední školy
Šestnáctiletá Eliška a čtrnáctiletá Anička rok točí videa na YouTube o ekologii. Svůj kanál pojmenovaly Sestry v akci za záchranu života. Samy vysvětlují, jak šetřit vodou, třídit odpadky nebo chránit přírodu.
Porota oceňuje, že projekt vznikl z iniciativy samotných autorek, věnují se mu kontinuálně a že téma ekologie a udržitelnosti je velice aktuální. Porota dále pozitivně hodnotí fakt, že autorky projektu publikují svá videa na platformách, díky kterým mohou dlouhodobě oslovovat nejen své vrstevníky, ale i širokou veřejnost.
Kategorie do 30 let
Spolek Fakescape už od roku 2018 zvyšuje mediální gramotnost v České republice i v zahraničí. Zabývá se i hrozbou dezinformací či informačních válek. Ve snaze docílit co největšího osvětového efektu přišel spolek s nápadem vytvořit karetní hru Nekrm kachnu, která má za cíl zábavnou formou zvýšit mediální gramotnost napříč věkovými kategoriemi.
Porota ocenila, že se jedná o velmi aktuální a důležité téma. Mediální gramotnost je dovednost, kterou je v současné době nejen u mladých lidí třeba rozvíjet. Hra je inovativním nástrojem, který vtipnou formou oživuje výuku přímo ve školách a knihovnách, takže má potenciál širokého dopadu.
Cena České televize
Aktivní studenti Gymnázia Jateční se snaží reagovat na aktuální potřeby lidí, kteří se ocitají v nelehkých životních situacích. V průběhu posledního roku vymysleli a uskutečnili projekty, které pomohly seniorům, dětem s postižením i ukrajinským uprchlíkům.
Porota ocenila rozmanitou a různorodou aktivitu studentů, kteří kontinuálně pomáhají svému okolí. Zároveň se zaměřují na aktuální potřeby nejen v místě, kde žijí, ale zohledňují i dění ve světě. Ocenila jejich solidaritu a reálný dopad projektu.
Cena v Environmentální kategorii
Třetím rokem jsme udělili cenu za nejlepší projekt v oblasti ochrany životního prostředí. Odborná porota vybrala projekt Remízek, který pomáhá přírodě a snaží se, aby její hlas byl slyšet všude, kde to potřebuje. Skrze filmové příběhy podporuje lokální obyvatele a spolky v České republice a šíří povědomí o jejich problémech široké veřejnosti. Podporuje také začínající tvůrce se zájmem o témata ochrany přírody a rovnoprávnosti.
Zvláštní uznání Člověka v tísni
V letošním roce jsme se rozhodli udělit také Zvláštní uznání Člověka v tísni do zahraničí lidem, kteří se významně zasluhují o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů v jejich zemi. Laureátem se stal mladý kubánec Rowland Jesús Castill Castro, který dokazuje, že bez ohledu na věk se člověk může vzepřít režimu. V pouhých 17 letech se nebál připojit ke své komunitě a společně protestovat proti bezpráví, které se na Kubě dlouhodobě děje. Původně mu hrozilo až 18 let vězení, nakonec bylo rozhodnuto o pětiletém trestu za politický zločin pobuřování. Přes všechny útrapy, zachovává pevný postoj proti systému.
Všem laureátům i finalistům moc gratulujeme. Vítězové byli vyhlášeni 22. září v kulturním centru Vzlet.