Nominujte jednotlivce nebo skupiny mladých lidí do 30 let.
Pokud nevidíte YouTube videa, je potřeba povolit marketingové cookies přes nastavení na spodku stránky.
Žákyně a žáci ZŠ Englišova v Opavě se rozhodli natočit dokumentární film, který by zachytil tři školní roky ovlivněné pandemií Covid-19. Snímek ukazuje zásadní okamžiky koronavirové doby, které provázely kluky a holky od první až do třetí třídy. Natáčení zahrnovalo situace spjaté s dodržováním hygienických opatření a distanční výukou.
Iniciativa byla založena v roce 2022 Petrem Bandou, který se snaží zvyšovat občanskou angažovanost mladých Romů a zjednodušit politiku pro mladé. Využívá k tomu rozhovory s mladými lidmi i politiky, workshopy nebo nejrůznější infografiky. Iniciativa se postupně rozrostla na sedm členů. V letošním roce se její členové věnovali například volbám do Evropského parlamentu.
Třináctiletá Johanka Kabátová z Bechyně se rozhodla vyrovnat s kritikou na svůj vzhled. Své zážitky s hanlivými komentáři ztvárnila umělecky. Umístila je na keramický talíř, který nejenže funguje jako jídelní nádoba, ale i jako terapeutická pomůcka. Johanka doufá, že díky tomu, že bude mít kritiku takzvaně každý den na talíři, ztratí urážky svoji sílu.
Volné uskupení aktivních studentů a studentek z města Karviná má jasný cíl: dát příležitost mladým lidem ve městě k seberealizaci a k uskutečňování různorodých projektů. Organizují vlastní akce pro karvinskou veřejnost nebo se zapojují dalšími aktivitami do projektů města. V poslední době je čím dál více trápí environmentální problematika, na kterou se chtějí v budoucích letech více zaměřit.
Žáci a žákyně ze Základní školy Přerov a ZUŠ Bedřicha Kozánka spojili síly nad projektem „Svět není Černobílý“, jehož cílem bylo zkrášlit vyloučenou lokalitu v blízkosti nádraží v Přerově a zároveň prostřednictvím malby na zeď odbourat předsudky, které ve společnosti často panují ve spojitosti s romskou menšinou.
Víra v barvách duhy je onlinový audiovizuální projekt mladého studenta FAMU Tobiáše Frýdla. Ten se snaží srozumitelnou, a přitom fundovanou formou, představit široké veřejnosti vstřícný a otevřený pohled různých představitelů a představitelek českých církví na LGBTQ+ témata. Natočil s nimi sedm videí, prostřednictvím kterých boří zaryté představy o "křesťanském" pohledu na tuto problematiku.
Romana Kubecová se rozhodla založit podcast zaměřený na rozhovory s lidmi, kteří si nesou nějaké trauma z dětství a nebojí se o tom mluvit. Jako pedagožka a vychovatelka v domově mládeže má s těmito těžkými tématy bohaté zkušenosti a snaží se tyto informace šířit dál prostřednictvím sociálních sítí. Cílem projektu je poskytovat prostor pro sdílení osobních příběhů a vzdělávat veřejnost v psychologických aspektech výchovy.
Studentky Karlínské obchodní akademie, Eliška Černá a Petra Jenčková, uspořádaly workshop na téma domácího násilí pro své spolužáky a vyučující. Jejich cílem bylo představit fakta a možná řešení, jak této problematice čelit. Workshop začal krátkou představovací částí následovanou prezentací a ukázkovou situací reflektující příběhy studentek.
Šimon, student Hořického gymnázia, se rozhodl podstoupit pětiměsíční digitální detox a natočit o tom dokumentární film s cílem upozornit na vliv sociálních sítí a jejich dopady na psychické zdraví mládeže. Oslovil dobrovolníky a dobrovolnice, především z řad vrstevníků, a prostřednictvím jejich výpovědí zdokumentoval pocity účastníků během tohoto experimentu.